W trakcie użytkowania laptopa czy komputera stacjonarnego mogą wystąpić sytuacje, które skłaniają nas do zastanowienia się nad powrotem do pierwotnego stanu systemu. Przywracanie do ustawień fabrycznych może być konieczne w przypadku problemów z wydajnością, błędów systemowych, zawirusowanego systemu czy planowanego sprzedania urządzenia. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do przywrócenia komputerów do stanu fabrycznego.

Jak powrócić do ustawień fabrycznych?

Krok 1
Należy wykonać kopię zapasową danych

Zanim przystąpimy do przywracania, ważne jest zrobienie kopii zapasowej ważnych danych, aby uniknąć ich utraty.

Krok 2
Przejdź do ustawień systemu

W systemie Windows należy otworzyć „Ustawienia” > „Aktualizacja i zabezpieczenia” > „Odświeżanie” > „Przywróć ten komputer do stanu początkowego”.

Krok 3
Dokonaj wyboru opcji przywracania

Wybieramy jednoą z opcji przywracania, do wyboru mamy z zachowaniem plików użytkownika lub bez ich zachowania. Upewniamy się, że wszelkie ważne dane zostały zarchiwizowane.

Krok 4
Rozpoczynamy proces przywracania

Po dokonaniu wyborów, rozpoczynamy proces przywracania. Komputer może się kilkakrotnie uruchamiać, a proces może potrwać kilka godzin, w zależności od szybkości sprzętu.

Krok 5
Konfiguracja podstawowych parametrów systemu

Po zakończeniu procesu, będziemy musieli ponownie skonfigurować podstawowe parametry, takie jak język, strefa czasowa, połączenie sieciowe itp.

Przywracanie komputera do ustawień fabrycznych to przydatne narzędzie w przypadku , gdy wszystkie metody samodzielnej naprawy zawodzą lub też urządzenie ma być sprzedane i nie chcesz, aby Twoje dane były dostepnę dla nowego nabywcy. Ważne jest jednak pamiętanie o zrobieniu kopii zapasowej danych przed przystąpieniem do tego procesu. Niezależnie od powodu, dla którego podjęto decyzję o przywróceniu komputera do stanu fabrycznego, powinno to prowadzić do poprawy wydajności i stabilności systemu.