Klawiatura jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie nowego laptopa. Jej zaprojektowanie poprzez wygodne rozmieszczenie i układ klawiszy wpływają nie tylko na prędkość pisania czy komfort, ale również na efektywność pracy. Istnieją nieznaczne różnice między układami klawiatury stosowanymi w różnych krajach. W niniejszym artykule skupimy się na analizie tych różnic w kontekście układów klawiatury używanych w Polsce (PL) i Wielkiej Brytanii (UK).

Układ klawiatury PL

W Polsce najczęściej spotykanym układem klawiatury jest QWERTY, którą producenci zdecydowali się zaimplementować w większości swoich laptopów i akcesoriów. To rozwiązanie jest równie powszechne w wielu innych krajach na świecie, gdzie jest ono określane jako klawiatura US-International. Polska wersja klawiatury QWERTY wyposażona jest w specjalne klawisze do oznaczania znaków diakrytycznych takich jak ą, ę, ś, ć, ź, ż, ł, ń, ó znajdujących się na klawiszach odpowiadających literom A, E, S, C, X, Z, L, N, O

układ klawiatury PL

Układ klawiatury UK

Klawiatura QWERTY w układzie brytyjskim posiada pewne subtelne różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o znaki specjalne. Na poniższym zdjęciu można zauwazyć, że w tym przypadku klawisze obok cyfry 1 prezentują inne symbole, nad cyfrą 2 znajduje się brytyjski cudzysłów („) zamiast symbolu małpy (@), a nad cyfrą 3 mamy widoczny symbol funta £ zamiast krzyżyka (#). Klawisz backslash \ został przeniesiony bliżej lewej krawędzi klawiatury, zaś klawisze małpy (@) oraz tyldy (~) umieszczono bliżej prawej krawędzi. Gdy w ustawieniach systemu operacyjnego zdefiniujemy język klawiatury jako polski programisty, różnice w układzie stają niezauważalne.

układ klawiatury UK

Wybór odpowiedniego układu klawiatury zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz przyzwyczajeń związanych z wcześniejszym korzystaniem z różnych modeli laptopów. Warto także zwrócić uwagę przed zakupem laptopa z Wielkeij Brytanii na to, czy planujemy głównie pisanie w języku polskim czy też angielskim. Świadome zrozumienie różnic w układach klawiatury PL i UK, pomoże nam dokonać świadomego i satysfakcjonującego wyboru podczas zakupu nowego laptopa.